"Фан Ва Тараққиёт" ДУК
2020 йил 21-22 май кунлари Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетининг "Фан ва тараққиёт" давлат унитар корхонасида "Турли саноат ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланган композит ва металл-полимер материаллар" мавзусида халқаро Ўзбек-Белоруссия илмий-техник анжумани бўлиб ўтди.
Анжуман 2018 йил 13 сентябрдаги "Белоруссия ва Ўзбекистон ўртасида фан ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим"га мувофиқ ўтказилди.
Конференциянинг мақсади композит материалшунослик устувор йўналишларини ривожлантириш тендентсиялари ва истиқболларини муҳокама қилиш, уларнинг асосида композит ва металл-полимер, бўёқ ва лак, эластомер ва нанокомпозит материаллар ва улардан турли саноат ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланган маҳсулотлар олишнинг янги самарали технологияларини яратиш, уларнинг хусусиятларини ўрганиш. илм-фаннинг истиқболли йўналишлари билан, уларнинг ривожланиши ва олинган маълумотларни қайта ишлаш таҳлили, янги композит, нанокомпозит материаллар олиш бўйича фан ва технологиялар ютуқларини умумлаштириш, қўллаш ва ишлаб чиқаришга татбиқ этиш бўйича тавсиялар тайёрлаш.
Анжуман янги авлод композит, металл-полимер, бўёқ ва лак, эластомерик ва нанокомпозит материалларини олишнинг замонавий технологияларини ишлаб чиқиш, технологик жараённинг босқичини ўрганиш, улардан турли хил маҳсулотларни олиш, шунингдек, уларни қўллаш соҳасини аниқлаш йўналишида ўтказилди.
Конференцияда қуйидаги йўналишлар бўйича пленар ва секцион маърузалар тингланди:
1. Янги композит, металл-полимер, лак-бўёқ, эластомерик ва нанокомпозит материаллар.
2. Саноат ва қишлоқ хўжалигида композит, металл-полимер, лак-бўёқ эластомерик ва нанокомпозит материалларни олиш ва қўллаш технологияси.
Анжуманда икки мамлакатдан 150 дан ортиқ олимлар, 61 та университет ва ташкилотлар, шу жумладан 19 та илмий тадқиқот институтлари, 5 та компания ва 13 та турли корхоналар вакиллари иштирок этди.
Халқаро конференция ишида Белоруссия олимлари фаол иштирок этдилар: Белоруссия Миллий фанлар академияси академиги Петр Александрович Витязь бошчилигидаги, Белоруссия Фанлар академиясининг илмий-тадқиқот институтлари: В.А. Белый номидаги Металл-полимер тизимлари механикаси институти (директор, т.ф.д, проф. А.Я. Григорьев), Янги материаллар кимёси институти (директор, Белоруссия Фанлар академиясининг академиги В.Е. Агабеков), Бирлашган механик муҳандислик институти (директор М. Хайфец), Амалий физика институти ва Белоруссия Фанлар академиясининг НПО маркази. Белоруссия Республикаси Таълим вазирлигида Белоруссия миллий техник университети (ректор, т.ф.д., проф. С.В. Харитончик), Белоруссия давлат технология университети (ректор, т.ф.д., проф. И.В.Войтов) каби университетлар, Белоруссия давлат электроника ва радиотехника университети (ректор, т.ф.д., проф. В.В. Богуш), В.В. П.А. Сухой номидаги Гомель давлат техника университети. (ректор, т.ф.д., проф. С.И. Тимошин).
Ўзбекистон Республикаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг институтлари, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги тизимидаги университетлар ва ўқув юртларининг олимлари ва тадқиқотчилари иштирок этдилар. Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети, Тошкент кимё-технологиялари институти, Тошкент темир йўл муҳандислари институти, Умумий ва ноорганик кимё институти ва ЎзР Фанлар академиясининг Полимерлар кимёси ва физикаси институти олимлари ва мутахассислари. Тошкент кимёвий технология илмий-тадқиқот институти.
Конференцияда Наманган муҳандислик-технология институти, Навоий давлат кончилик институти, Навоий давлат педагогика институти, Бухоро муҳандислик-технология институти, Андижон машинасозлик институти, Самарқанд давлат университети, Тошкент фарматсевтика институти, Қарши муҳандислик институти, Жиззах педагогика институти, Нукус давлат педагогика институти, Гулистон давлат университети каби минтақавий ўқув муассасалари вакиллари конференцияда фаол иштирок этдилар. "Олмалиқ КМК" ОАЖ, "Навоинский КМК" ОАЖ, "Ўзбекнефтгаз" АЖ ва "Ўзкимёсаноат" ДАК бўлинмалари каби саноат корхоналари вакиллари ҳам конференция ишларига қизиқиш билдирдилар. Анжуман учун 150 дан ортиқ маърузалар эълон қилинди.
Конференция иштирокчиларини илмий-техник конференция раиси, ЎзР ФА академиги, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган фан арбоби С.С. Негматов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев ташаббуси билан мамлакатларимиз ўртасидаги давлатлараро муносабатларни, иқтисодиётнинг турли соҳаларида, жумладан, таълим ва фан соҳасидаги дўстлик ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга катта эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Ушбу алоқалар ривожининг яққол намойиши бўлиб "Ўзбекистоннинг турли соҳалари ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланган композит ва металл-полимер материаллари" Ўзбекистон-Белоруссия халқаро илмий-техник анжуманининг ўтказилиши бўлди.
С.С.Негматов республикаларда композит полимер материаллари илми фанини ривожлантириш учун 3 асосий илмий йўналиш ва вазифаларни таклиф қилди.
С.С. Негматов таъкидланганидек, қўйилган вазифаларнинг муваффақиятли ва ўз вақтида бажарилиши халқ хўжалигининг турли тармоқларига композицион материалларга бўлган эҳтиёжнинг ўсишини таъминлайди, илмий-техникавий тараққиётни тезлаштиради, материалшуносликни ривожлантиради ва шу билан иқтисодиётимизнинг қудратини мустаҳкамлашга ёрдам беради. Халқаро конференция ишининг мақсади Ўзбекистон ва Белоруссия республикалар ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш,.
У ўз нутқининг охирида келгусида илмий фаолиятнинг ушбу муҳим йўналиши бўйича Белоруссия олимлари билан иш тажрибаси алмашиш ва қўшма стратегияни ишлаб чиқиш имкониятига эга бўлишига умид билдирди.
Конференция иштирокчиларидан Белоруссия Миллий фанлар академияси аппарати раҳбари, ИААС раҳбарининг ўринбосари, Беларусь-Финляндия дўстлик жамияти бошлиғи, академик, техника фанлари доктори, профессор, Белоруссия Миллий фанлар академиясининг хизмат кўрсатган фан арбоби П.А. Витязь, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг инновацион фаолияти, физика-математика фанлари доктори Б.М. Исмоилов, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг Илмий ва илмий-техник тадқиқотларни ривожлантириш бўлими бошлиғи, иқтисод фанлари доктори Ш.И Отажонов, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети ректори, техника фанлари доктори, профессор С.М. Туробжонов конференция иштирокчиларига табрик сўзи йўлладилар.
Ялпи мажлисларда Ўзбекистон Республикаси ва Белоруссиянинг композит материалшунослик соҳасидаги этакчи олим ва мутахассисларнинг маърузалари тингланди, тегишли мавзулар бўйича Беларусь олимлари маърузалар қилдилар: академик Пётр Александрович Витязь, университет профессорлари В. И. Куликовская, Александр Яковлич Григорьев, Михаил Львович Хайфец ва Леонид Петрович Пилиневич, тадқиқотчи Виктория Юриевна Шумская. шунингдек, конференция қатнашчилари ўзбекистонлик олимларнинг илмий ишлари маърузаларини катта қизиқиш билан тингладилар. Булардан А.Х. Юсупбеков, Х.Т. Шарипов, И.Т. Каттаев, У.М. Турдиалиев, А.А. Саримсаков, Н.Р. Баракаев, М.М.Яқубов, М.Н.Искандарова, Б.Ф. Мухиддинов каби олимлар композит материалшунослик соҳасидаги тадқиқотларни ривожлантириш истиқболлари ва йўналишларини, уларнинг асосида композит ва металл-полимер, бўёқ ва лак, эластомерик ва нанокомпозит материаллар ва улардан буюмлар олишнинг янги самарали технологияларини яратиш истиқболлари ва йўналишларини аниқладилар.

UZBEK-BELARUSIAN SCIENTIFIC AND TECHNICAL CONFERENCE
On May 21-22, 2020 at the State Unitary Enterprise "Fan va tarakkiyot" at the Tashkent State Technical University named after Islam Karimov an International Uzbek-Belarusian scientific and technical conference was held on the topic: "Composite and metal-polymer materials for various industries and agriculture." Conference was held ONLINE.
The conference was held in accordance with the "Agreement on cooperation between Belarus and Uzbekistan in the fields of science and technology" dated September 13, 2018.
The conference was held in the direction of developing modern technologies for producing composite, metal-polymer, paint and varnish, elastomeric and nanocomposite materials of a new generation, studying their stage of the technological process, obtaining various products from them, as well as determining their area of ​​application.
The conference heard plenary and sectional reports in the following areas:
1. New composite, metal-polymer, paint and varnish, elastomeric and nanocomposite materials.
2. Technology of obtaining and application of composite, metal-polymer, paint and varnish, elastomeric and nanocomposite materials in industry and agriculture.
More than 150 scientists from two countries, 61 universities and organizations, including 19 research institutes and 5 companies and 13 different enterprises took part in the conference.
Scientists from the Republic of Belarus took an active part in the work of the International Conference: the National Academy of Sciences of the Republic of Belarus headed by Academician Petr Aleksandrovich Vityaz, Scientific research institutes of the National Academy of Sciences of Belarus: Institute of Mechanics of Metal-Polymer Systems named after V.A. Beliy (Director, D.Sc. , Prof. Grigoriev A.Ya.), Institute of Chemistry of New Materials (Director, Academician of the National Academy of Sciences of Belarus Agabekov V.E.), Joint Institute of Mechanical Engineering (Director M. Kheifets), Institute of Applied Physics and NPO Center of the National Academy of Sciences of Belarus. The Ministry of Education of the Republic of Belarus was attended by such universities as the Belarusian National Technical University (rector, doctor of technical sciences, prof. Kharitonchik S.V.), Belarusian State Technological University (rector, doctor of technical sciences, prof. Voitov I.V.), Belarusian State University of Electronics and Radio Engineering (rector, doctor of technical sciences, prof. Bogush V.V.), Belarusian Agrarian Technical University, Gomel State Technical University named after V.V. P.A. Sukhoi (rector, doctor of technical sciences, prof. Timoshin S.I.).
On the part of the Republic of Uzbekistan, scientists and researchers from the institutes of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, universities and educational institutions of the system of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education took part. Scientists and specialists from the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, Tashkent State Technical University named after Islam Karimov, Tashkent Institute of Chemical Technology, Tashkent Institute of Railway Engineers, Institute of General and Inorganic Chemistry and Institute of Chemistry and Physics of Polymers of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Tashkent Scientific Research Institute of Chemical Technology.
Regional educational institutions such as the Namangan Institute of Engineering and Technology, the Navoi State Mining Institute, the Navoi State Pedagogical Institute, the Bukhara Engineering and Technological Institute, the Andijan Machine-Building Institute, the Samarkand State University, the Tashkent Pharmaceutical Institute, the Karshi Engineering Institute, took an active part in the conference. Economic Institute, Jizzakh Pedagogical Institute, Nukus State Pedagogical Institute, Gulistan State University. Representatives of industrial enterprises such as JSC "Almalyk MMC", JSC "Navoinsky MMC", divisions of JSC "Uzbekneftegaz" and SJSC "Uzkimyosanoat" also showed interest in the work of the conference. More than 150 reports were announced for the conference.
The conference participants were greeted by the chairman of the scientific and technical conference, academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Honored Worker of the Republic of Uzbekistan S.S. Negmatov. who noted that on the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev paid great attention to further strengthening interstate ties between our countries, friendship and cooperation in various sectors of the economy, including in the field of education and science. The manifestation of the development of these relations was the holding of this Uzbek-Belarusian international scientific and technical conference.
A welcoming speech was heard to the participants of the conference by the Head of the Staff of the National Academy of Sciences of Belarus, Deputy Head of the IAAS, the Belarus-Finland Friendship Society, Academician, Doctor of Technical Sciences, Professor, Honored Scientist of the National Academy of Sciences of Belarus P.A. Vityaz, Head of the Department for the Development of Research and Innovation Activities of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan, Doctor of Physical and Mathematical Sciences. B.M. Ismailov, Head of the Department of Science and Development of Scientific and Technical Research of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, Doctor of Economics Sh.I. Otajonov, rector of the Tashkent State Technical University named after Islam Karimov, doctor of technical sciences, prof. CM. Turobjonov.
At the plenary sessions, reports of leading scientists and specialists in the field of composite materials science of the Republic of Uzbekistan and Belarus were heard. Scientists from Belarus made reports on the relevant topics: Academician Petr Aleksandrovich Vityaz, University professors Viktoria Kulikovskaya, Aleksandr Yakovlievich Grigoriev, Mikhail Lvovich Kheifets and Leonid Petrovich Pilinevich, research assistant Viktoria Yurievna Shumskaya.
And also the conference participants listened with great interest to the reports of scientific works of our Uzbek scientists professors: A.Kh. Yusupbekov, H.T. Sharipov, I. T. Kattaev, U. M. Turdialiev, A.A. Sarimsakov, N.R. Barakaev, M.M. Yakubov, M.N. Iskandarova, B.F. Mukhiddinov, in which they determined the prospects and directions for the development of research in the field of composite materials science, the creation on their basis of new effective technologies for obtaining composite and metal-polymer, paint and varnish, elastomeric and nanocomposite materials and products from them.