Лаборатория мудири: техника фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD), катта илмий ходим Улмасов Тулкин
Лабораториянинг илмий фаолияти: термореактив полимерлар, органик ва ноорганик ингредиентлар, шунингдек ишлаб чиқвриш чиқиндилари асосида кўп функционал мақсадлар учун тебранишни ютувчи ва тинчлантирувчи композит полимер материалларни ишлаб чиқариш.
2014 йил 1 январдан лаборатория фаолиятининг асосий натижалари.
Маҳаллий хом ашё ва органик ва ноорганик холатда келиб чиқадиган саноат чиқиндиларига асосланган кукунли ингредиентларни бир ҳил аралаштириш учун самарали технология ва мослама ишлаб чиқилган бўлиб, улардан турли мақсадлар учун юқори қувватли кўп функсияли композит материаллар ва маҳсулотлар олинади. Бу йўналиш бўйича 15 та илмий мақола чоп этилди.
Маҳаллий ва иккиламчи хом ашёларга асосланган тебранишни ютувчи композит полимер материалларни ишлаб чиқаришнинг самарали таркиби ва технологияси ишлаб чиқилган бўлиб, турли хил машиналар ва механизмларнинг иш унумдорлигини ва самарадорлигини ошириш ҳамда саноат биноларидаги шовқин даражасини пасайтиришга қаратилган. Бу йўналиш бўйича 8 та илмий мақола чоп этилди.
Полимер материалларнинг ёпишқоқли хусусиятларини шаклланиши ва ажралиш механизми турли хил таркибий қисмларга қараб, самарали полимер, лак ва бўёқ, композитсион материаллар ва уларни конуниятларига асосан тадқиқотлар ўтказилдии. Йўналиш бўйича 48 та илмий мақола чоп этилди. 2 та мақола Scopus-да чоп этилган.
Машинасозлик учун олдиндан аниқланган эксплуатацион хусусиятларга эга маҳаллий ва иккиламчи хом ашё асосида экспортга йўналтирилган самарали металл-полимер ва тинчлантирувчи композит материаллар ишлаб чиқариш учун ресурсларни тежаш технологияси ишлаб чиқилди. Илмий йўналиш бўйича 24 та илмий мақола чоп этилди.
Механик хусусиятларини яхшилаш мақсадида прокат плиталари технологияси такомиллаштирилди. Илмий ривожланишга бағишланган 30 та илмий ишлар, университет талабалари учун 1 та ўқув қўлланма нашр этилди.
Пахтани қайта ишлаш, металлургия ва бошқа корхоналарда шовқинни камайтирадиган ва экологик вазиятни яхшилайдиган турли хил машиналар, механизмлар ва технологик ускуналар учун эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш учун органик-минерал таркибий қисмлар ва саноат чиқиндиларига асосланган янги тебранишни ютувчи полимер композит материаллар ва қопламаларни яратиш. Йўналиш бўйича 9 та илмий мақола чоп этилди.
Йўналиш бўйича қабул қилинган далолатномалар:
15.06.2017 йилдан КБ-КОМПОЗИТ МЧЖда олинган маҳаллий хомашё ва ишлаб чиқариш чиқиндиларидан сочилувчан органик ва ноорганик кукунли ингредиентларни аралаштириш орқали бир ҳил кукунли композицияларни олиш учун модулли доимий ишлайдиган қурилманинг синовларини ўтказиш.
"Механокимё технологияси" МЧЖга 15.06.2017 йилдан келиб чиқган холда тебраниш ютувчи композит полимер материаллар намуналарини олиш тўғрисида.
15.06.2018 йилдан КБ-КОМПОЗИТ МЧЖда олинган модификатсияланган тебраниш-сусайтирувчи полимер материалларни олиш учун модулли технологик тизимни ишлаб чиқиш ва ишлаб чиқариш тўғрисидаги.
26.10.2018 йилдан бошлаб Пискент пахта заводида олинган шовқинни ўрганадиган машиналар ва механизмларнинг ишчи органларида тебранишни ютувчи композит полимер материалларни ишлаб чиқариш.
“Маҳаллий ва иккиламчи хом ашё асосида тебранишни ютувчи композит полимер материалларни олишнинг самарали композициялари ва технологияларни ишлаб чиқиш,  турли хил машиналар ва механизмларнинг ишлаши самарадорлигини ошириш ва саноат биноларидаги шовқинларни камайтириш” тадқиқот ишлари натижаларини амалга ошириш ва олинган иқтисодий самарадорликни хисоблаш. Пискент пахтани кайта ишлаш  заводи 20.11.2018 й.
Лойиҳа натижаларидан металлургия, машинасозлик, кимё, пахтани қайта ишлаш ва тўқимачилик саноати ускуналари учун такомиллаштирилган композит термопластик ва термореактив полимер ҳамда бўёқ ва лак материалларини ишлаб чиқаришда фойдаланиш режалаштирилган.
Ушбу лойиҳа ишлаб чиқариш биноларининг тебраниши ва шовқини шароитида ишлайдиган "Ўзпахтасаноат" АЖ механизмлари ва машиналарининг деталларида фойдаланиш учун амалга оширилади. Бу меҳнат самарадорлигини оширишни, ишчилар соғлиғини сақлашни, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг иқтисодий ўсишини ва ижтимоий ривожланишини таъминлашга имкон беради.

Scientific-research laboratory "Adhesion and dynamics of polymer composites"
Areas of scientific activity of the laboratory: development of damping and vibration-absorbing composite polymer materials for multifunctional purposes based on thermosetting polymers, organic and inorganic ingredients, as well as industrial waste.
An effective technology and device for homogeneous mixing of powder ingredients based on local raw materials and waste products of organic and inorganic origin has been developed to produce high-strength multifunctional composite materials and products made from them for various purposes. 15 scientific papers have been published on the development.
An effective composition and technology for producing vibration-absorbing composite polymer materials based on local and secondary raw materials has been developed to improve the performance and efficiency of various machines and mechanisms and reduce the noise level in industrial premises. 8 scientific papers have been published on the development.
Regularities are revealed and the mechanism of formation and destruction of the adhesive properties of polymer materials depending on various ingredients for obtaining effective polymer, paint, composite materials and coatings based on them is investigated. 48 scientific papers have been published on the development. 2 the article was published in Scopus.
A resource-saving technology has been developed for obtaining efficient export-oriented metal-polymer and damping composite materials based on local and secondary raw materials for mechanical engineering with pre-set performance properties. 24 scientific papers have been published on the development.
The technology of sheet metal rolling has been improved in order to improve mechanical properties. 30 scientific papers and 1 textbook for University students were published on the development.
Development of new vibration-absorbing polymer composite materials and coatings based on organic-mineral ingredients and industrial waste for manufacturing parts of various machines, mechanisms and technological equipment that reduce noise and improve the environmental situation in the production premises of cotton processing, metallurgical and other enterprises. 9 scientific papers have been published on the development.
Certificate on conducting pilot production tests of a modular continuously operating device for obtaining homogeneous powder compositions by mixing bulk organic and inorganic powder ingredients from local raw materials and industrial waste, obtained in KB-KOMPOZIT LLC from 15.06.2017.
Certificate of receipt of samples of vibration-absorbing composite polymer materials for their research, received in LLC "Mekhanokime Technologiya" dated 15.06.2017.
Act of production tests of vibration-absorbing composite polymer materials on the working bodies of machines and mechanisms that study the noise received in the Piskent cotton proceeding plant from 26.10.2018.
Act of implementing the results of the research work "Development of effective compositions and technologies for obtaining vibration-absorbing composite polymer materials based on local and secondary raw materials, to improve the performance and efficiency of various machines and mechanisms and reduce noise in industrial premises" and the calculation of economic efficiency obtained in the Piskent cotton proceeding plant from 20.11.2018.
Act on the development and manufacture of a modular production line for the production of modified vibration-damping polymer materials, received in OOO "KB-KOMPOZIT" from 15.06.2018.
It is planned to use the results of the project in the development of advanced composite thermoplastic and thermosetting polymer and paint materials for equipment in the metallurgical, machine-building, chemical, cotton processing and textile industries.
This project is being implemented for use in the details of mechanisms and machines of JSC "Uzpakhtasanoat", which operate in conditions of vibration and noise of industrial premises.