Лаборатория раҳбари: т.ф.н., доц. Гулямов Гияс Гулямович
Термопластик полимер материаллар ва ноорганик тўлдирувчилар асосида антифрикционғейилишбардош  композицион материалларни олиш самарали технологияси ишлаб чиқилган ва улардан пахтани қайта ишлаш машина комплекси ишчи органлари учун деталлар тайёрланди. Бу мавзу бўйича 7 та илмий мақолалар чоп этилди.
Атмосфрага кимёвийбардош композицион полимер материаллар ва  улардан ротацион қуйиш усули билан ғўзапояга кимёвий ишлов берувчи агрегатлар учун резевуарлар олиш технологияси ишлаб чиқилди. 15 та илмий мақолалар чоп этилди.
Маҳаллий ваиккиламчи хом ашё асосида органоминерал ингредиентлардан Ўзбекистон иқлим шароитида ишловчи рубероидлар яратиш  учун модификациялаштирилган битумли композицияларни олиш самарали таркиби ишлаб чиқилди. 3 та илмий мақолалар чоп этилди.
Композициялар компонентларини физик-кимёвий таъсири механзмлари тадқиқ қилинди ва турли мқсадли самарали композицион полимер материалларни олиш учун уларнинг хоссаларини ўзгариши ва созлаш қонуниятлари аниқланди. 25 та илмий мақолалар чоп этилди.
Олинган илмий натижалар Пискент пахта тозалаш заводида синовдан ўтказилди.
Олдиндан хоссалари берилган антифрикцион-ейилишбарош антистатик иссиқ ўтказувчи композицион полимер материалларни  “Термопластик полимер материаллар ва ноорганик тўлдирувчилар асосида антифрикционғейилишбардош  композицион материалларни олиш самарали технологияси ишлаб чиқиш ва улардан пахтани қайта ишлаш машина комплекси ишчи органлари учун деталлар тайёрлаш”  ИТД-12-45 лойиҳаси бўйича  машиналарни ишчи органларида тадбиқ этиш  акти ( Бўка пахта тозалаш заводи, 2018.06.15)
Антифрикцион, ейилишбардош композицион ва машинасозлик полимер материалларни пахта машина ва механизмлари ишчи органларида «Машинасозлик учун металл-полимер-композит толали материаллар ва улар асосида қопламалар  билан ўзаро таъсирида ишлайдиган, импорт ўрнини босувчи  антифрикцион – ейилишбардош, антистатик иссиқлик ўтказувчи хоссалари илгаридан берилган  композицион металл-полимер материалларнинг таркиби ва  олиш технологиясини ишлаб чиқиш» ПЗ-2017-927401  лойиҳаси бўйича  ишлабчиқаришда синовдан ўтказиш акти ( Пискент пахта тозалаш заводи, 2018.11.31).
Олдиндан хоссалари берилган антифрикцион-ейилишбардош антистатик иссиқ ўтказувчи хоссали композицион металл-полимер материалларни  пахта машина   ишчи органларида «Машинасозлик учун металл-полимер-композит толали материаллар ва улар асосида қопламалар  билан ўзаро таъсирида ишлайдиган, импорт ўрнини босувчи  антифрикцион – ейилишбардош, антистатик иссиқлик ўтказувчи хоссалари илгаридан берилган  композицион металл-полимер материалларнинг таркиби ва  олиш технологиясини ишлаб чиқиш» ПЗ-2017-927401  лойиҳаси бўйича  машиналарни ишчи органларида тадбиқ этиш  акти   ( Пискент пахта тозалаш заводи, 2018.11.31)
2018 йилда  толали масса билан ўзаро таъсири шароитида шилайдиган машинасозлик антифрикцион-ейилишбарош антистатик иссиқ ўтказувчи композицион полимер материал ва нанокомпозитлар, металли ва бошқа материалларнингантифрикцион  хоссаларини аниқлаш  учун «Толали массалар  билан таъсир килиш шароитида ишловчи машинасозлик антифрикцион-ейилишбардош антистатик иссиқлик ўтказувчи композицион полимер материаллар ва нанокомпозитлар, металли ва бошқа материалларнинг хоссаларини   ўрганиш учун усулнинг методологик асосларини ва такомиллаштирилган қурилмани ишлаб чиқиш» БВ-Атех-2018-475 лойиҳаси бўйича    дискли трибометр ва Ўзбекистов стандарт- метод ишлаб чиқилди. 22 та илмий мақолалар чоп этилди.
Тошкент енгил ва тўқмачилик саноат институти«Табиий толаларни дастлабки ищлаш технологияси» кафедраси ўқув жараёнига ва олинган натижалар “Пахтани дастлабки ишлаш технологияси ва жиҳозлари” курс марузаларига киритилганлиги ва тадбиқ этилганлиги тўғрисида акт (2018.10. 25).
Композит полимер материаллардан тайёрланган деталларни ишлабчиқариш шароитида ўтказилган синовлар пахта қайта ишлаш машина ва  механизмларнинг ишончилилиги ва ишлаш кўрсатгичларини  сезиларли даражада оширганлигини, чигит ва пахта толаларининг шикастланишининг расайиши,  эркин тола ҳосил бўлишининг пасайишини, пахтанинг учқунланиши ва ёниш эҳтимоли истисно қилинишини,  композитнинг ишқаланиш коэффициенти пайишини  ва  пахта толасининг сифатини яхшиланишини кўрсатди.
Юк кўтариш-тушуриш ва ташиш операциялари ва профилактика ишларини бажариш учун мўлжалланган пахтани қайта ишлаш машина ва механизмларининг ишчи органларида термопластик полимерлар асосида ишлаб чиқилган машинасозлик деталларни қўллаш Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётиа катта иқтисодий самара келтиради.

НИЛ «Механика и технология композиционных материалов»
Перечень направлений научной деятельности лаборатории: механика и химическая технология композиционных полимерных материалов, материаловедение в машиностроении, механохимическая технология и нанотехнология композиционных полимерных материалов.
Разработана эффективная технология получения антифрикционно-износостойких композиционных материалов на основе термопластичных полимеров и неорганических наполнителей и изготовление деталей из них для рабочих органов машин хлопкоперерабатывающего комплекса. По этой теме опубликовано   7 научных  статьей.
Разработаны атмосферо-химически стойкие композиционные полимерные материалы и технологии получения из них резервуаров методом ротационного формования для химической обработки хлопчатника». Опубликовано 15 научных статей.
Разработаны эффективные составы и   технология получения композиционных полимерных клеев на основе органических и неорганических ингредиентов из местного и вторичного сырья для наклейки маркировки алкогольных напитков акцизными марками. Опубликовано 6 научных статей.
Разработаны эффективные составы получения модифицированных битумных композиций из органоминеральных ингредиентов на основе местного и вторичного сырья для производства рубероидов, эксплуатирующихся в климатических условиях Узбекистана.Опубликовано 3 научных статьи.
Исследованы механизмы физико-химических взаимодействий компонентов композиций и установлены закономерности изменения и регулирования их свойств для получения эффективныхкомпозиционных полимерных материалов различного назначения. Опубликовано 25 научных статей.
Усовершенствовано устройство  для изучения  свойств машиностроительных антифрикционно – износостойких антистатически- теплопроводящих композициционных  полимерных материалов и нанокомпозитов, металлических и других материалов, работающих в условиях взаимодействия с волокнистой массой. Опубликовано 22 научные статьи.
Со стороны научных сотрудников лаборатории в 2018 году  усовершенствовано устройство  для изучения  свойств машиностроительных антифрикционно-износостойких антистатически-теплопроводящих композициционных  полимерных материалов и нанокомпозитов, металлических и других материалов, работающих в условиях взаимодействия с волокнистой массой, а также разработан государственный стандарт.
Результаты исследований были испытаны на Пискентском хлопкоочистительном заводе.
Акт внедрения композиционных полимерных материалов с заранее заданными антифрикционно-износостойкими антистатически-теплопроводящими свойствами в деталях рабочих органов машин по проекту «Разработка эффективной технологии получения антифрикционно- износостойкими композиционных материалов на основе термопластичных полимеров и неорганических наполнителей и изготовление деталей из них для рабочих органов машин хлопкоперерабатывающего комплекса». ИТД-12-45 (Букинский хлопкоочистительнй завод. 15.06.2018)
Акт о производственных  испытаниях антифрикционных, износостойких композиционных и машиностроительных полимерных материалов в рабочих органах хлопковых машин и механизмов «Разработка  импортозамещающих составов  и технологии получения композиционных метало-полимерных материалов с заранее заданными антифрикционно- износостойкими антистатически-теплопроводящими свойствами для рабочих органов машин и механизмов, работающих при взаимодействии с металл-полимер- волокнистые материалы» по проекту ПЗ-2017-927401  (Пискентский хлопкоочистительнй завод  31.11.2018).
Акт  внедрения  композиционных метало-полимерных материалов с заранее заданными антифрикционно-износостойкими антистатически-теплопроводящими свойствами  в деталях рабочих органов машин по проекту «Разработка  импортозамещающих составов  и технологии получения композиционных метало-полимерных материалов с заранее заданными антифрикционно-износостойкими антистатически-теплопроводящими свойствами для рабочих органов машин и механизмов, работающих при взаимодействии с металл-полимер-волокнистые материалы» по проекту ПЗ-2017-927401  (Пискентский хлопкоочистительнй завод  31.11.2018).
В 2018 голу разработаны устройство – Дисковый трибометр и стандарт метод для определения антифрикционных свойств композиционных полимерных материалов при взаимодействии с волокнистой массой.
Акт о внедрении НИР в учебный процесс Ташкентского института легкой и текстильной промвшленности  кафедры «Табиий толаларни дастлабки ищлаш технологияси» 25.10.2018.
Письмо «Ахборот – маълумот маркази» ДК о внедрении «Методы определения коэффициента трения, температуры и величины электростатического заряда в зоне трения» (А.Зокиров 26.10.2018).
Внедрение разработанных машиностроительных деталей на основе термопластичных полимеров в деталях рабочих органов хлопкоперерабатывающих машин, предназначенных для выполнения погрузочно-разгрузочных и транспортных   работ и профилактических операций принесет весомый экономический эффект для роста экономики Республики Узбекистан.