“Ноёб металларнинг техноген хом ашёсини қайта ишлаш технологияси” ИТЛ
Лабораториянинг илмий фаолияти рўйхати: кимё, кимёвий технология, рангли ва ноёб металларнинг металлургияси.
2014 йил 1 январдан бери лаборатория фаолиятининг асосий натижалари.
Кўп миқдордаги намуналарни минералогик таҳлиллари асосида микроскопик, микропроб ва рентген фазали таҳлиллар бўйича ўтказилган тадқиқотлар шуни кўрсатдики, турли хил синфлар: силикатлар, алуминосиликатлар, сулфидлар, арсенидлар, карбонатлар, волфрамитлар, фосфатлар оксидлар, селенидлар. теллуридлар, антимонидлар билан ифодаланган 51 та минераллар ва уларнинг 74 та навлари аниқланган. 15 та илмий ишлар эълон қилинган, шу жумладан 2 та монография нашр этилган.
Минерал шакллари аниқланди: олтин учун (Au, Ag), минерал шакллар - табиий олтин ва олтин ауроарсенид (Au, As); кумуш учун, олтин таркибига киритилишидан ташқари, бошқа минерал шакллари аниқланди - фреибергит, полибазит, накасеит, науманит, рамдорит, аргентит, гессит; селен учун феросилит, клосталит, науманит ва агуиларит аниқланган; петландит, герсдорффит Ni, Со учун топилган; кадмий учун - грекокит; волфрам учун - схелит, волфрамит: теллур учун – гессит минерал шакллари аниқланди. 30 та илмий ишлар эълон қилинган, шу жумладан 1 та монография нашр этилган.
Макроғовакли PAD600, MN202, BO-020, полимерига асосланган қаттиқ экстракторлар, шунингдек турли даражадаги сингдирувчи АУ ва N, O, P, S-кўп функционал лигандлар олинган. Нано ўлчамдаги сорбсия хоссалари ва микроструктура ўртасидаги боғлиқлик олинган N, O, P, S-таркибидаги сорбентларнинг намуналари учун ўрнатилди.
Импрегнированланган сорбентлар юзасида DADTF, MAB, TEA, TBF комплексланиш жараёнлари ИҚ-спектроскопия ва ЭСДО ёрдамида ўрганилди. Биринчи марта ўрганилган сорбентлар гуруҳи ва уларнинг Ag(I), Au(III), Pt(IV), Re(VI) комплекслари учун ИҚ спектроскопик маълумотлар олинди. Органик лигандларнинг функционал гуруҳларини металл ионлари билан комплекслаштиришда иштирок этиш тасдиқланди. Спектрдаги характерли тасмаларнинг силжишидан платинага қараганда олтиннинг диалкилдитиофосфорик кислоталар билан бирикмаси аниқроқ эканлиги аниқланди. 35 та илмий ишлар эълон қилинган, шу жумладан 1 та монография нашр этилган.
“Олмалиқ КМК” АЖ даги, таркибида молибден бўлган чиқинди-куйиндиларни самарали қайта ишлашнинг илмий асосланган усули ишлаб чиқилган бўлиб, у таркибида молибден билан бирга жуда кўп миқдордаги турли хил аралашмаларни ўз ичига олган мис-молибден рудаларини бойитиш жараёнида олинган паст даражадаги молибден концентратидир. Ушбу ёндашув асосида юқори даражада молибден аммонийсини олиш технологияси яратилди, шу билан бирга молибденнинг миқдори 98,6% гача бўлишига эришилди, бу техник даража талабларига жавоб беради.
Пирит хомашёсини автоклав азот кислотаси билан ишқорлашнинг қонуниятлари аниқланди, пирит консентратини азот кислотаси билан юқори ҳарорат ва босимда очилиш жараёнининг термодинамик ва кинетик параметрлари аниқланди ва шу асосда уни чуқур қайта ишлаш технологияси ишлаб чиқилди.
Fe-S-N-O-H тизими учун ҳар хил кислоталикда “потенциал (φ)-рН” юқори ҳароратли диаграммаларининг назарий таҳлили ўтказилди ва ҳароратнинг максимал чиқишига мос келадиган φ қийматлари: 298К φ = 0 ÷ 0.4В; 383К φ = -0,1 ÷ 0,4В ва 433К φ = -0,15 ÷ 0,4В. 30 та илмий ишлар нашр этилган.
Назарий ва экспериментал тадқиқотлар асосида бойитишнинг самарали усуллари танланди ва мис концентратини олиш учун темир ва мисни ажратиб олишнинг мақбул шартлари аниқланди.
Технологик эритмаларда молибден, мис, темир ва ренийни анализ қилишнинг фотоколорометрик усуллари ишлаб чиқилган.
Металларнинг турли хил ион алмашинувчи сорбентлар бўйича сорбсияси ўрганилиб, шу асосда «Пьюролайт» компанияси томонидан ренийнинг сорбсияси учун А-170 ва молибденнинг сорбсияси учун А-100Мо паст асосли анионитлар танланган ва темир, мис, молибден ва рений концентратларини олиш учун молибден ишлаб чиқариш чиқиндиларининг эритмаларини қайта ишлаш технологияси ишлаб чиқилган.
Катталаштирилган тажриба ускунаси ўрнатилди ва молибден 3 оксиди, аммоний перреннат ва мис концентратининг прототиплари олинди. 20 та илмий ишлар нашр этилган.
Илмий-тадқиқот иши натижаларини асосида "Олмалиқ КМК" АЖ нинг “Нодир металлар ва қаттиқ қотишмалар” ишлаб чиқариш бўйича илмий-ишлаб чиқариш бирлашмасида олиб борилган илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ва технологик ишлар натижаларини чиқинди эритмалари ва шлакли майдони эритмаларидан молибден, мис, рений ва қимматбаҳо металларни ажратиб олиш технологиясини жорий этиш тўғрисидаги АКТ олинди.
Илмий-тадқиқот иши натижаларини асосида "Олмалиқ КМК" да пирит концентратини автоклавда азот кислотаси билан ишқорлаш жараёнини "Олмалиқ КМК" АЖ нинг “Нодир металлари ва қаттиқ қотишмалар” ишлаб чиқариш бўйича илмий-ишлаб чиқариш бирлашмасида олиб борилган илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ва технологик ишлар натижаларини жорий этиш тўғрисидаги АКТ олинди.
"Олмалиқ КМК" АЖ ни қайта ишлаш заводида олиб борилган илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ва технологик ишлар натижаларини жорий этиш тўғрисидаги 3 та далолатнома (АКТ) олинди.
Лойиҳа натижаларини "Олмалиқ КМК" АЖ корхоналарида техноген чиқиндиларни қайта ишлаш орқали нодир ва қимматбаҳо металлардан маҳсулотлар олиш жараёнида фойдаланиш режалаштирилган.

НИЛ «Технология переработки техногенного сырья редких металлов
Перечень направлений научной деятельности лаборатории: химия, химическаятехнология, металлургия цветных и редких металлов
На основании проведения минералогического анализа значительного коли-чества проб микроскопическим, микрозондовыми и рентгенофазовыми исследованиями показано, что в первичных рудах установлены 51 минерала и их разновидности в количестве 74, представленные различными классами: силикатами, алюмосиликатами, сульфидами, арсенидами, карбонатами, вольфраматами, фосфатами, оксидами, селенидами.теллуридами, антимонидами. Опубликовано 15 работ, том числе 2 монографии
Установлены минеральные формы: для золота (Au, Ag) установлены минеральные формы- самородное золото и ауроарсенид золота (AuAs); для серебра, кроме его вхождения в структуру золота выявлены и другие формы - фрейбергит, полибазит, накасеит, науманит, рамдорит, аргентит, гессит; для селена выявлены феросилит, клаусталит, науманит и агвиларит; для Ni, Со выявлен петландит, герсдорфит; для кадмия - гринокит;для вольфрама - шеелит, вольфрамит: для теллура – гессит.  Опубликовано 30 работ , в том числе1 монография.
Получены твердые экстрагенты на основе макропористого полимера PAD600, MN202, BO-020, а также АУ и N, O, P, S-полифункциональных лигандов с разной степенью импрегнирования. Установлена взаимосвязь между сорбционными свойства и микроструктурой на наноуровне для полученных образцов N, O, P, S-cодержащих сорбентов.
Методом ИК-спектроскопии и ЭСДО были изучены процессы комплексообразования DADTF, MAB, TEA, TBF на поверхности импрегнированных сорбентов. Впервые получены данные ИК-спектроскопии для исследуемой группы сорбентов и их комплексов с Ag(I), Au(III), Pt(IV), Re(VI). Подтверждено участие в комплексообразовании функциональных групп органических лигандов с ионами металлов. По смещению характеристических полос в спектре установлено, что комплексообразование золота с диалкилдитиофосфорными кислотами выражено сильнее, чем с платины. Опубликовано35 работ, 1 монография.
Разработан научно-обоснованный способ эффективной переработки композиционных молибденсодержащих отходов-огарков промпродукта АО «Алмалыкский ГМК», являющеюся низкосортным молибденовым концентратом, получаемым при обогащении медно-молибденовых руд, содержащих наряду с молибденом значительное количество различных примесей. На основе данного подхода создана технология получения аммония молибденовокислого высокой чистоты, при этом извлечение молибдена составляет до 98,6%, что соответствует требованиям технического уровня.
Установлены закономерности кислотного автоклавного выщелачивания пиритного сырья, определены термодинамические и кинетические параметры процесса вскрытия пиритного концентрата азотной кислотой   при повышенных температурах и давлениях и разработана на этой основе технология его глубокой переработки.
Выполнен теоретический анализ высокотемпературных диаграмм «потенциал (φ)-рН» для системы Fe-S-N-O-H при различной кислотности и определены значения φ, отвечающие максимальному выходу при температурах: 298К φ=0÷0.4В; 383К φ= -0,1÷0.4В и 433К φ= -0,15÷0.4В. Опубликовано 30 работ.
На основании теоретических и экспериментальных исследований выбраны эффективные способы обогащения и определены оптимальные условия отделения железа и меди с получением медного концентрата.
Отработаны фотоколорометрические способы анализа молибдена, меди, железа и рения в технологических растворах.
Изучена сорбция металлов на различных ионообменных смолах, на основании которой выбраны низкоосновные аниониты А-100Мо для сорбции Мо и А-170 для сорбции рения компании «Пьюролайт» и разработана технология переработки сбросных растворов молибденового производства с получением концентратов железа, меди, молибдена и рения.
Осуществлен монтаж укрупненной опытной установки и получены опытные образцы трехокиси молибдена, перренната аммония и концентрата меди.  Опубликовано20 работ.
Акт  внедрения результатов НИР, опытно-конструкторских и технологических работ на   Научно-производственном объединении производства редких металлов и твердых сплавов АО «Алмалыкский ГМК» технологии извлечения молибдена, меди, рения и благородных металлов из сбросных кеков и растворов шламового поля.от 29 марта 2020 г.
Акт внедрения результатов НИР, опытно-конструкторских и технологических работ на Научно-производственном объединении производства редких металлов и твердых сплавов АО «Алмалыкский ГМК» процесса автоклавного азотнокислотного выщелачивания пиритного концентрата АО «Алмалыкский ГМК» .
Акт внедрения результатов НИР, опытно-конструкторских и технологических работ на МПЗ АО «Алмалыкский ГМК».
Планируется использование результатов проекта на предприятиях  АО «Алмалыкский ГМК» в процессе переработке техногенных отходов и получении продукции редких и благородных металлов.