“Ноёб металларнинг техноген хом ашёсини қайта ишлаш технологияси” ИТЛ
Лабораториянинг илмий фаолияти рўйхати: кимё, кимёвий технология, рангли ва ноёб металларнинг металлургияси.
2014 йил 1 январдан бери лаборатория фаолиятининг асосий натижалари.
Кўп миқдордаги намуналарни минералогик таҳлиллари асосида микроскопик, микропроб ва рентген фазали таҳлиллар бўйича ўтказилган тадқиқотлар шуни кўрсатдики, турли хил синфлар: силикатлар, алуминосиликатлар, сулфидлар, арсенидлар, карбонатлар, волфрамитлар, фосфатлар оксидлар, селенидлар. теллуридлар, антимонидлар билан ифодаланган 51 та минераллар ва уларнинг 74 та навлари аниқланган. 15 та илмий ишлар эълон қилинган, шу жумладан 2 та монография нашр этилган.
Минерал шакллари аниқланди: олтин учун (Au, Ag), минерал шакллар - табиий олтин ва олтин ауроарсенид (Au, As); кумуш учун, олтин таркибига киритилишидан ташқари, бошқа минерал шакллари аниқланди - фреибергит, полибазит, накасеит, науманит, рамдорит, аргентит, гессит; селен учун феросилит, клосталит, науманит ва агуиларит аниқланган; петландит, герсдорффит Ni, Со учун топилган; кадмий учун - грекокит; волфрам учун - схелит, волфрамит: теллур учун – гессит минерал шакллари аниқланди. 30 та илмий ишлар эълон қилинган, шу жумладан 1 та монография нашр этилган.
Макроғовакли PAD600, MN202, BO-020, полимерига асосланган қаттиқ экстракторлар, шунингдек турли даражадаги сингдирувчи АУ ва N, O, P, S-кўп функционал лигандлар олинган. Нано ўлчамдаги сорбсия хоссалари ва микроструктура ўртасидаги боғлиқлик олинган N, O, P, S-таркибидаги сорбентларнинг намуналари учун ўрнатилди.
Импрегнированланган сорбентлар юзасида DADTF, MAB, TEA, TBF комплексланиш жараёнлари ИҚ-спектроскопия ва ЭСДО ёрдамида ўрганилди. Биринчи марта ўрганилган сорбентлар гуруҳи ва уларнинг Ag(I), Au(III), Pt(IV), Re(VI) комплекслари учун ИҚ спектроскопик маълумотлар олинди. Органик лигандларнинг функционал гуруҳларини металл ионлари билан комплекслаштиришда иштирок этиш тасдиқланди. Спектрдаги характерли тасмаларнинг силжишидан платинага қараганда олтиннинг диалкилдитиофосфорик кислоталар билан бирикмаси аниқроқ эканлиги аниқланди. 35 та илмий ишлар эълон қилинган, шу жумладан 1 та монография нашр этилган.
“Олмалиқ КМК” АЖ даги, таркибида молибден бўлган чиқинди-куйиндиларни самарали қайта ишлашнинг илмий асосланган усули ишлаб чиқилган бўлиб, у таркибида молибден билан бирга жуда кўп миқдордаги турли хил аралашмаларни ўз ичига олган мис-молибден рудаларини бойитиш жараёнида олинган паст даражадаги молибден концентратидир. Ушбу ёндашув асосида юқори даражада молибден аммонийсини олиш технологияси яратилди, шу билан бирга молибденнинг миқдори 98,6% гача бўлишига эришилди, бу техник даража талабларига жавоб беради.
Пирит хомашёсини автоклав азот кислотаси билан ишқорлашнинг қонуниятлари аниқланди, пирит консентратини азот кислотаси билан юқори ҳарорат ва босимда очилиш жараёнининг термодинамик ва кинетик параметрлари аниқланди ва шу асосда уни чуқур қайта ишлаш технологияси ишлаб чиқилди.
Fe-S-N-O-H тизими учун ҳар хил кислоталикда “потенциал (φ)-рН” юқори ҳароратли диаграммаларининг назарий таҳлили ўтказилди ва ҳароратнинг максимал чиқишига мос келадиган φ қийматлари: 298К φ = 0 ÷ 0.4В; 383К φ = -0,1 ÷ 0,4В ва 433К φ = -0,15 ÷ 0,4В. 30 та илмий ишлар нашр этилган.
Назарий ва экспериментал тадқиқотлар асосида бойитишнинг самарали усуллари танланди ва мис концентратини олиш учун темир ва мисни ажратиб олишнинг мақбул шартлари аниқланди.
Технологик эритмаларда молибден, мис, темир ва ренийни анализ қилишнинг фотоколорометрик усуллари ишлаб чиқилган.
Металларнинг турли хил ион алмашинувчи сорбентлар бўйича сорбсияси ўрганилиб, шу асосда «Пьюролайт» компанияси томонидан ренийнинг сорбсияси учун А-170 ва молибденнинг сорбсияси учун А-100Мо паст асосли анионитлар танланган ва темир, мис, молибден ва рений концентратларини олиш учун молибден ишлаб чиқариш чиқиндиларининг эритмаларини қайта ишлаш технологияси ишлаб чиқилган.
Катталаштирилган тажриба ускунаси ўрнатилди ва молибден 3 оксиди, аммоний перреннат ва мис концентратининг прототиплари олинди. 20 та илмий ишлар нашр этилган.
Илмий-тадқиқот иши натижаларини асосида "Олмалиқ КМК" АЖ нинг “Нодир металлар ва қаттиқ қотишмалар” ишлаб чиқариш бўйича илмий-ишлаб чиқариш бирлашмасида олиб борилган илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ва технологик ишлар натижаларини чиқинди эритмалари ва шлакли майдони эритмаларидан молибден, мис, рений ва қимматбаҳо металларни ажратиб олиш технологиясини жорий этиш тўғрисидаги АКТ олинди.
Илмий-тадқиқот иши натижаларини асосида "Олмалиқ КМК" да пирит концентратини автоклавда азот кислотаси билан ишқорлаш жараёнини "Олмалиқ КМК" АЖ нинг “Нодир металлари ва қаттиқ қотишмалар” ишлаб чиқариш бўйича илмий-ишлаб чиқариш бирлашмасида олиб борилган илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ва технологик ишлар натижаларини жорий этиш тўғрисидаги АКТ олинди.
"Олмалиқ КМК" АЖ ни қайта ишлаш заводида олиб борилган илмий-тадқиқот, тажриба-конструкторлик ва технологик ишлар натижаларини жорий этиш тўғрисидаги 3 та далолатнома (АКТ) олинди.
Лойиҳа натижаларини "Олмалиқ КМК" АЖ корхоналарида техноген чиқиндиларни қайта ишлаш орқали нодир ва қимматбаҳо металлардан маҳсулотлар олиш жараёнида фойдаланиш режалаштирилган.

Scientific-research laboratory "Technology of rare, rare earth and noble metals and processing of technogenic raw materials"
Head of the laboratory: doctor of chemical sciences, prof. Sharipov Hasan Turabovich.
Areas of scientific activity of the laboratory: chemistry, chemical technology, metallurgy of non-ferrous and rare metals
Based on the mineralogical analysis of a significant number of samples by microscopic, microprobe, and x-ray phase studies, it was shown that 51 minerals and their varieties in the amount of 74 were identified in primary ores, represented by various classes: silicates, aluminosilicates, sulfides, arsenides, carbonates, tungstates, phosphates, oxides, and selenides, the tellurides, the antimonides. Published 15 works, including 2 monographs.
Installed minerals are: gold (Au, Ag) established minerals are native gold and Euroarctic gold (AUSS); for silver, in addition to its occurrence in the structure of the identified gold and other forms of freibergite, polybasite, nakasei, naumannite, Randori, vitreous, hessite; for Selena revealed will peresilit, clausthalite, naumannite and aguilarite; for Ni, With the identified pentlandite, gersdorffite; for cadmium greenockite produce;for tungsten - scheelite, wolframite: for tellurium – hessite. Published 30 papers, including 1 monograph.
Solid extractants based on the macroporous polymer PAD600, MN202, BO-020, as well as AU and N, O, P, S-polyfunctional ligands with different degrees of impregnation were obtained. The relationship between sorption properties and microstructure at the nanoscale was established for the obtained samples of N, O, P, and S-containing sorbents.
The processes of complexation of adtf, MAB, TEA, and TBF on the surface of impregnated sorbents were studied by IR spectroscopy and ESDO. For the first time, IR spectroscopy data were obtained for the studied group of sorbents and their complexes with Ag(I), Au(III), Pt(IV), and Re(VI). Participation in the complexation of functional groups of organic ligands with metal ions was confirmed. Based on the shift of the characteristic bands in the spectrum, it was found that the complexation of gold with dialkyldithiophosphoric acids is more pronounced than with platinum. Published 35 works, 1 monograph.
A scientifically-based method for efficient processing of composite molybdenum-containing waste-industrial product stubs of Almalyk MMC JSC, which is a low-grade molybdenum concentrate obtained during the enrichment of copper-molybdenum ores containing a significant amount of various impurities along with molybdenum, has been developed. Based on this approach, a technology for obtaining high-purity ammonium molybdenum acid has been developed, while the extraction of molybdenum is up to 98.6%, which meets the requirements of the technical level.
The regularities of acid autoclave leaching of pyrite raw materials are established, thermodynamic and kinetic parameters of the process of opening pyrite concentrate with nitric acid at elevated temperatures and pressures are determined, and the technology of its deep processing is developed on this basis.
The theoretical analysis of high-temperature diagrams "potential (φ) - pH" for the Fe-S-N-O-H system at different acidity is performed and the values of φ corresponding to the maximum yield at temperatures: 298K φ=0÷0 are determined.4B; 383K φ= -0.1÷0.4V and 433K φ= -0.15÷0.4 V. Published 30 works.
Based on theoretical and experimental studies, effective methods of enrichment were selected and optimal conditions for separating iron and copper to obtain copper concentrate were determined.
Worked photocolorimetric methods of analysis of molybdenum, copper, iron and rhenium in technological solutions.
The sorption of metals on various ion-exchange resins was studied, on the basis of which the low-base anionites A-100mo for Mo sorption and A-170 for rhenium sorption of Purolite company were selected, and a technology for processing waste solutions of molybdenum production to obtain iron, copper, molybdenum and rhenium concentrates was developed.
An enlarged pilot plant was installed and experimental samples of molybdenum trioxide, ammonium perrenate, and copper concentrate were obtained. Published 20 works.
Act of implementation of the results of research, development and technological work at the Research and production Association for the production of rare metals and hard alloys of Almalyk MMC JSC for the extraction of molybdenum, copper, rhenium and precious metals from waste cakes and slurry field solutions from March 29, 2020
The act of implementation of research results, developmental and technological works on the research and production Association production of rare metals and hard alloys of JSC "Almalyk MMC" process autoclave nitric acid leaching of pyrite concentrate of JSC "AMMC" .
Act of implementation of the results of research, development and technological works at the MPZ of Almalyk MMC JSC. It is
Planned to use the project results at the enterprises of Almalyk MMC JSC in the process of processing man-made waste and obtaining products of rare and precious metals.